Bursa Szkolna Caritas Diecezji Toruńskiej
O Grudziądzu
Mieszkańcy
Nasi sponsorzy
Kilka ważnych faktów o bursie

OTO JAK WYGLĄDA ŻYCIE W BURSIE "OD ŚRODKA"

Bursa Szkolna Caritas Diecezji Toruńskiej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu powołał Biskup Toruński Andrzej Suski 26 sierpnia 2001 roku, a we wrześniu przystąpiono do prac remontowych i adaptacyjnych budynku po kasynie wojskowym, przy ul. Chełmińskiej 97 w Grudziądzu. Prace nadzorował ks. kan. Stanisław Andrik proboszcz parafii p.w. Św. Krzyża, na terenie, której znajduje się Bursa.
8 sierpnia 2002 roku ks. biskup nadał statut nowej placówce Caritas Diecezji Toruńskiej. W statucie określił chrakter i cel działania bursy:
- "Bursa jest placówką o charakterze opiekuńczo - wychowawczym, przeznaczoną dla młodzieży męskiej uczniów szkół ponadgimnazjalnych miasta Grudziądza
- "Bursa jest placówką katolicką"
- "Pobyt wychowanków w bursie jest nieodpłatny
- "Bursa - zapewnia całodobową opiekę wychowawczą, z całodobowym wyżywieniem
- "Umożliwia wyrównanie szans edukacyjnych niezamożnej młodzieży
- "Stwarza warunki do nauki, rozwijania zainteresowań i uzdolnień w kołach i sekcjach prowadzonych w placówkach oświatowo-kulturalnych na terenie Grudziądza
Na poczatku przyjęto 11 uczniów grudziądzkich szkół ponadgimnazjalnych.
Uroczyste otwarcie i poświęcenie naszej Bursy miało miejsce 30 listopada 2002 roku. Dokonał tego ks. biskup Andrzej Suski. Wespół z Biskupem Toruńskim uroczyście przecięli wstęge: ks. ks. kan. Daniel Adamowicz dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej oraz pan Adam Tański Prezes Agencji Rolnej i Skarbu Państwa, która uczestniczyła w pracach remontowych. W tej historycznej chwili byli obecni parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych
Dnia 6.01.2003r. Miała miejsce I kolęda w Bursie. Owiedzili nas: ks. proboszcz Stanisław Andrik oraz wikariusze ks. Zdzisław i ks. Ernest.
6 marca 2003 ks. infuat Tadeusz Nowicki poświęcił tabernakulum w eregowanej przez Biskupa Toruńskiego kaplicy domowej p.w. Miłosierdzia Bożego.
Dnia 26.04.2003 roku organizowaliśmy I Wiosenny Festyn Charytatywny "Podaj dłoń".
8 września 2003 roku w Bursie Szkolnej Caritas w Grudziądzu zostało powołane do życia Grudziądzkie Centrum Dialogu Społecznego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego którego celem jest stworzenie możliwości spotkań, zgłębiania życia religijnego i prowadzenia dialogu między sobą i ze światem dla diecezjan rejonu grudziądzkiego.
W październiku 2003 roku w czasie wizytacji kanonicznej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. mieszkańców bursy, pracowników i wolontariuszy odwiedził ks. Biskup Józef Szmocki.
II kolęda w Bursie miała miejsce 11.01.2004 r. Poprowadził ją ks. biskup Andrzej Suski
Na wiosnę 2004 roku zorganizowaliśmy I Halowy Turniej Piłki Nożnej O Puchar Caritas. Dzięki silnej drużynie udało nam się go wygrać.
16 maja 2004 roku odbył się II Wiosenny Festyn Charytatywny "Podaj dłoń". Było wiele atrakcji, a głównym gościem był Ryszard Rynkowski.

Webmasterzy
webfreak@tlen.pl
Serwer
Ten banner został wzięty ze strony www.opoka.org.pl zgodnie z regulaminem o zamieszczeniu odnośnika na tę właśnie stronę